تبلیغات
کامپیوتر ولیعصر - مردم قبیله ای در آمازون که با مفهوم زمان بیگانه اند
 
صفحه نخست       تماس با مدیر       پست الکترونیک      RSS       ATOM
کامپیوتر ولیعصر
با ما در جاده دنبای کامپیوتر فناوری IT قدم بزنید
 


No Concept of time tribe iwrite مردم قبیله ای در آمازون که با مفهوم زمان بیگانه اند

آیا فکر می کنید که مفهوم زمان با تفکر نوع بشر پیوند خورده است؟اگر همین طور است باید بگویم که احتمالا اشتباه می کنید.اخیرا قبیله در آمازون کشف شده که مردمان آن با مفاهیم تاریخ و زمان بیگانه اند.این افراد حتی کلمه ای برای “زمان” ، “هفته” ، “ماه” و “سال” ندارند! از این رو دانشمندان معتقدند که این اولین بار است که می توانند ثابت کنند که تصور و مفهوم زمان یک قاعده کلی برای تمام انسان های دنیا ندارد.قبلا خلاف این موضوع تصور می شد.

پروفسور سینها ، دانشمندی که یافته های خود را به مجله زبان و ادراک گزارش داده ، می گوید : برای مردم Amondawa (نام قبیله) زمان آن طور که برای ما وجود دارد برای آنها ندارد.او اضافه می کند : حال ما می توانیم بگوییم که حداقل یک زبان و فرهنگ وجود دارد که در آن تصوری از زمان به عنوان واحدی که قابل اندازه گیری یا شمارش و یا قابل گفتگو باشد،موجود نیست.این به این معنا نیست که مردم این قبیله ” مردمی خارج از زمان ” هستند بلکه آن در دنیایی پر از رویداد زندگی می کنند به جای اینکه آن رویدادها را در قالب زمان جاسازی کنند.

اعضای تیم تحقیقات ، یک زبان شناس و بک انسان شناس به مدت هشت هفته در حال تحقیقات با مردمان Amondawa سپری کردتد تا متوجه شوند که ایشان مفهوم هایی نظیر “هفته بعدی” یا ” سال گذشته ” را چگونه نقل می کنند.آنها دریافتند که اینچنین کلماتی در زبان آنها وجود نداشته و تنها تقسیم هایی برای شب و روز و فصل های خشک و بارانی وجود دارد.در جامعه این قبیله هیچکس سنی ندارد.در عوض آنها برای نشان دادن مرحله کنونی زندگی و مقامشان در قبیله ، اسم خود را عوض می کنند.  برای مثال یک کودک نام خود را به برادر یا خواهر تازه به دنیا آمده خود داده و یک نام جدید می گیرد.

همانطور که پروفسور سینها معتقد است ما برای زمان تشبیه های زیادی به کار می بریم-مثلا وقت طلاست-و اینها برای این بوجود آمده اند که ما زمان را یک “چیز” می پنداریم و کاملا برای ما عینیت دارد.مثلا : تعطیلات تقریبا تمام شده است. ، امتحان های من به زودی شروع می شوند و غیره. ما فکر می کنیم که چنین نقل هایی دارای وجود خارجی هستند ولی اینطور نیست.ما این تشبیهات زمانی را ساخته ایم و حالا طبق همان ها فکر می کنیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگ

اخبار روز دنیای فناوری اطلاعات
مدیر وبلاگ : شاهین

مطالب اخیر
پیوندها
صفحات جانبی
نظرسنجی
شما کدام یک از لپ تاپ های زیر را می پسندید ؟
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :